Pressida

Press

Energy Save offentliggör preliminär nettoomsättning och preliminärt resultat för Q2 2025

2025-07-23

Som aviserats i de två senaste delårsrapporterna förväntas omsättningen under andra kvartalet 2025 bli väsentligt lägre än första kvartalet. Nu kan vi meddela att den preliminära nettoomsättningen under april–juni 2025 för koncernen ES Energy Save Holding AB (publ) uppgick till 15,4 MSEK (103,1), vilket innebär en minskning med 85 procent jämfört med det andra kvartalet 2024. I jämförelse med det närmaste föregående kvartalet innebär det en minskning med 71 procent. Koncernens rörelseresultat under kvartalet beräknas uppgå till -16,0 MSEK (2,8).

Den främsta orsaken till minskningen är att våra OEM-kunder, på grund av tillfällig lageruppbyggnad, har senarelagt ordrar under innevarande lågsäsong. Dessa ordrar förväntas i stället att förskjutas till årets tredje och framför allt fjärde kvartal. För att minimera belastningen på koncernens likviditet har ett kortfristigt banklån på 25 MSEK tagits upp under juli. Lånet är till 80 procent garanterat av Exportkreditnämnden inom ramen för deras gröna kreditgaranti.

Den preliminära ackumulerade nettoomsättningen för perioden januari–juni 2025 uppgick till 69,3 MSEK (141,9). Jämfört med första halvåret under 2024 var minskningen 51 procent.

Koncernen publicerar delårsrapport för perioden januari–juni 2025 den 15 augusti 2025. Ovan nämnda siffror har inte granskats av revisor. 


Denna information är sådan som ES Energy Save Holding AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2025-07-23 16:27 CET.

ES Energy Save Holding AB (publ) är ett innovativt svenskt energiteknikbolag som genom kostnadseffektiva och smarta luft/vatten-värmepumpssystem bidrar till den hållbara energiomställningen i Europa. Bolaget har levererat värmepumpar till Europamarknaden sedan 2009, och är noterat på Nasdaq First North Growth Market. Redeye AB är bolagets certified adviser.

För mer information, vänligen kontakta: Helena Wachtmeister, CFO, ES Energy Save Holding AB (publ) E-post: hw (hw@energysave.se)@energysave.se (hw@energysave.se)

Läs mer

 

Nyhetsbrev

2021-12-17

Nyhetsbrev Energy Save

2021-10-08

Nyhetsbrev Energy Save

2021-10-15

Newsletter Energy Save

2021-12-17

Newsletter Energy Save

 

Skandinavisk design
Våra energilösningar är designade i skandinaven med hög effektivitet. Detaljerna i rostfritt och den diskreta färgsättningen harmonierar med en stilren skandinavisk design.
Utvecklat i Skandinavien för en global marknad
Systemets komponenter kommer från några av de mest välrenommerade europeiska producenterna – Grundfos, Swep, Sika, Carel och Panaso­nic. För självklart är insidan lika viktig som utsidan.
Enkel och effektiv installation
Tillsammans med våra samarbetspartners har vi skapat ett komplett system som innehåller mer än värmepumpar och styrning. Systemet består även av enkla, men kompletta, flödesbilder och verktyg för att beräkna hur mycket värmepumpseffekt som behövs samt hur systemet inom ramen för den befintliga styrningens många möjligheter kan konfigureras för att möta önskade behov av värme, tappvatten och kyla.
Nya integrations möjligheter
Våra system är kompatibelt med alla typer av tillsatsvärmekällor, t ex fjärrvärme, el, olja och olika former av fastbränslen. Fjärrvärme kan användas som tillsatsvärmekälla utan förhöjd rumstemperatur.
Green clean tech med stora besparingar
Värmepumparnas betydelse för energiomställningen ökar stadigt både i Europa och övriga världen.
Den tekniska lösningen, investeringen och besparingen.
Möjliggör bättre och grönare fastighetstransaktioner